Olej z ostropestu WŁAŚCIWOŚCI
Dawniej określany mianem „chwastu”, teraz uprawiany na całym świecie. Ostropest – choć stosowany już od czasów starożytnych, dopiero w ostatnim czasie w pełni docenia się jego właściwości lecznicze i prozdrowotne.
Jest rośliną o charakterystycznych fioletowych kwiatach, zyskał swoją popularność dzięki swojemu wyglądowi oraz właściwościom terapeutycznym, które zawdzięcza zawartości sylimaryny (związek o silnym działaniu antyokstdacyjnym i przeciwzapalnym).
Co ciekawe – obecne badania potwierdziły, że można wprowadzić go jako składnik codziennej, zbilansowanej diety. Najlepiej stosować go 30 minut przed jedzeniem, 2-3 razy w ciągu dnia po jednej łyżeczce.
Olej z ostropestu właściwości.
Przede wszystkim znamy go jako lek na wątrobę, obniżający poziom cukru we krwi i stabilizujący cholesterol.
Warto uwzględnić jego działanie w przypadku chorób alkoholowych. Olej z ostropestu leczy bowiem marskość wątroby i dolegliwości ze strony nerek.
Stosuje się go również przy leczeniu chorób skórnych, ponieważ działa antyutleniająco i przeciwzapalnie.
Stymuluje pracę wątroby i wspomaga procesy oczyszczania organizmu. Usuwa z naszego organizmu szkodliwe toksyny – co za tym idzie – posiada właściwości odtruwające oraz chroniące wątrobę i nerki przed toksynami. Warto wspomnieć również, że może być stosowany jako środek ochronny przed działaniem ubocznym niektórych antybiotyków.
Potwierdzone zostało także jego działanie antynowotworowe. Jest silnym przeciwutleniaczem, który w swoim działaniu zapobiega niszczeniu komórek przez wolne rodniki.
Jest bogactwem wielu witamin – E, K, C, jego inne składniki to białka, cukry, tłuszcze, garbniki, fitosterole i minerały. Najliczniej występującym w tym oleju kwasem tłuszczowym jest kwas oleinowy – którego można odnaleźć także w oleju rzepakowym i oliwie z oliwek. Kwas oleinowy zastępuje nasycone kwasy tłuszczowe (występujące w mięsie), jest to lepszy wybór zmniejszający ryzyko chorób układu krążenia.
Ponadto olej z ostropestu wzmaga apetyt, dlatego też poleca się go osobom, które mają problemy z apetytem. Warto podawać go osobom starszym, ponieważ one często poprzez swoje niskie łaknienie nie dostarczają organizmowi wszystkich potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników. Olej ten może pomóc w poprawie komfortu ich życia.
Naturalne wyciągi roślinne to świetny sposób na poprawę stanu zdrowia. Oprócz ostropestu istnieje wiele gatunków ziół wykazujących terapeutyczne właściwości. Jedną z godnych uwagi roślin jest konopia siewna i otrzymywane z niej suplementy z kannabidiolem. Dostępne pod adresem https://vaporroom.pl/kategoria-produktu/olej-cbd/ oleje CBD zawierają kannabinoidy, czyli aktywne składniki, które mają zbawienny wpływ na ciało i umysł człowieka. Wzbogacenie diety olejkami konopnymi sprzyja homeostazie, a wewnętrzna równowaga biologiczna usprawnia procesy zdrowienia.
Najnowsze komentarze