Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 18, 2019 in Zdrowie |

Podatność na uzależnienie podczas kryzysu psychicznego

Podatność na uzależnienie podczas kryzysu psychicznego

Kryzys psychiczny to zjawisko, z którym zetknęła się większość ludzi. Istotne jest, by umieć go rozpoznać, kiedy pojawi się u nas samych lub u bliskich nam osób, by w porę stawić mu czoła lub zasięgnąć pomocy. Istnieje kilka rodzajów kryzysów, z którymi spotykamy się na różnych etapach naszego życia. Kryzys rozwojowy jest naturalnie wpisany w bieg życia i dotyczy takich przełomowych momentów jak dojrzewanie, narodziny dziecka, starzenie się. Kryzysy sytuacyjne pojawiają się w wyniku zdarzeń losowych, nieprzewidzianych, jak na przykład wypadek, ciężka choroba bliskich. Kryzys egzystencjonalny dotyka nas, kiedy zaczynamy sobie zadawać pytania o sens życia, cel naszych działań. Istnieje także kryzys środowiskowy, związany z katastrofami naturalnymi, jak powodzie czy wywołanymi – wojny, zamieszki.

Uzależnienia w przełomowych momentach życia

Wszystkie te sytuacje powodują zaburzenie naszej integralności, harmonii, wywołują uczucia niepewności i leku. I właśnie wtedy jesteśmy najbardziej zagrożeni popadnięciem w zaburzenia psychiczne ale także uzależnienia. Zwykle pierwszym momentem, w którym młodzi ludzi sięgają po narkotyki jest właśnie kryzys osobowości związany z dojrzewaniem. Po urodzeniu dziecka niektórzy mężczyźni popadają w pracoholizm, a okres, kiedy zaczynamy coraz bardziej dostrzegać objawy starzenia, jest tym, w którym wiele osób uzależnia się od alkoholu albo seksu.

Co zrobić, jeśli rozpoznamy u siebie uzależnienie?

Jeśli w odpowiednim momencie się zatrzymamy i zastanowimy, co się dzieje, być może zapobiegniemy przerodzeniu się niekorzystnych zachowań w uzależnienia. Później może być za późno, by poradzić sobie z tym samodzielnie. Na szczęście istnieją bardzo dobre ośrodki leczenia uzależnień wielkopolska, w których można uzyskać niezbędną pomoc. Jeśli zaangażujemy się w prowadzoną w nich terapię, będziemy mogli przekuć kryzys w korzystną i trwałą zmianę swojej osobowości, która pomoże nam unikać takich zagrożeń w przyszłości.