Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 12, 2020 in Zdrowie |

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego – o czym nie zapomnieć?

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego – o czym nie zapomnieć?

Niezależnie od wykonywanego zawodu, odpowiednio wyposażone i zaaranżowane stanowisko pracy, pozwala na zwiększenie jej komfortu i codziennej efektywności użytkownika tego miejsca. Ta sama zasada dotyczy również gabinetów stomatologicznych, dlatego warto zadbać o to, by niczego w nich nie zabrakło. Wyposażając gabinet stomatologiczny, musimy zwrócić uwagę na dwa aspekty. Niektóre przedmioty i niezbędne elementy gabinetu narzuca nam polskie prawo, a niektóre elementy to przedmioty, o których po prostu nie możemy zapomnieć, jeżeli zależy nam na skuteczności i komforcie pracy.

Gabinet stomatologiczny powinien mieć określone wymiary i według przepisów minimalny jego wymiar to 15 metrów kwadratowych w przypadku jednego fotela dentystycznego. W gabinecie musimy również wyznaczyć przestrzeń na toaletę, poczekalnię oraz miejsce na zabiegi dentystyczne. A co z konkretnym wyposażeniem? Wyposażenie gabinetu stomatologicznego bez wątpienia powinniśmy zacząć od profesjonalnego fotela stomatologicznego unity, który będzie głównym elementem naszego gabinetu. Ze względu na specyfikę pracy stomatologa, musimy również zadbać o odpowiednią jakość oświetlenia stanowiska pracy oraz dodatkowe oświetlenie w fotelu, dlatego zwróćmy na to uwagę.

Czego nie może zabraknąć?

Oprócz głównego fotela unity, musimy również zadbać o inne narzędzia stomatologiczne. A co wśród nich? Przede wszystkim w naszym gabinecie nie może zabraknąć takich narzędzi jak wiertła, ssaki, kamery dentystyczne oraz piaskarki. To narzędzia, które pozwalają wykonywać codzienne czynności stomatologiczne i prawidłowo zadbać o pacjentów. Kolejnym niezbędnym elementem gabinetu powinien być autoklaw stomatologiczny, który pozwoli zadbać o odpowiednią higienę i sterylizację naszych narzędzi stomatologicznych, co jest kluczowe dla zachowania odpowiedniego ich stanu i higieny pracy.

Jeżeli będziemy również wykonywać profesjonalne zdjęcia stomatologiczne to musimy zaopatrzyć się w sprzęt RTG. Ponadto w gabinetach stomatologicznych można spotkać również między innymi lampy bakteriobójcze lub lampy ultradźwiękowe. Dodatkowym wyposażeniem powinny być akcesoria stomatologiczne, w tym między innymi płyny dezynfekujące, odpowiedni zapas papieru oraz kubeczki, które zwiększają komfort codziennej pracy z pacjentem oraz pomagają zachować sterylność gabinetu i wykonywanie zabiegów w odpowiedniej atmosferze ochronnej. Po zaopatrzeniu się we wspomniane atrybuty, zdecydowanie łatwiej będzie zacząć prowadzenie profesjonalnego gabinetu stomatologicznego.