Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 24, 2021 in Beauty |

Pierwsze buty dla dziecka – jak wybrać najlepsze?

Pierwsze buty dla dziecka – jak wybrać najlepsze?

Wielu rodziców ma dylemat, kiedy kupić pierwsze buty swojemu maluszkowi i zdarza się, że robią to za wcześnie. Optymalną porą na zakup pierwszych butów jest czas, gdy dziecko zaczyna już dobrze chodzić, a nie stawiać dopiero swoje pierwsze kroki. Jakie powinny być pierwsze buty dla dzieci?

Buty dla dzieci – niechodki

Wszyscy dobrze wiemy, a nawet widzimy, że mniejsze dzieci również na swoich stópkach posiadają całkiem zgrabne buciki. Są to tak zwane niechodki, które nie służą jeszcze do chodzenia, ale pełnią wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim chronią przed zimnem, gdy na przykład dziecko jest na spacerze, przed urazami w paluszki, gdy zaczyna raczkować, a także przyzwyczajają i oswajają malucha z tą ważną częścią garderoby, którą niebawem będzie musiał nosić na co dzień.

Takie pierwsze buty dla dzieci powinny być wykonane z miękkich i wygodnych dla dziecka materiałów, które w żaden sposób nie będą stópek uciskać, a zapewnią im prawidłowy rozwój i wzrost. Podeszwa powinna być elastyczna, aby nie przeszkadzała dziecku w siadaniu czy raczkowaniu. Warto więc zwrócić przede wszystkim uwagę na jakość materiałów, z których buty zostały wykonane i wybrać te najbardziej naturalne, np. skórę.

Pierwsza para butów do chodzenia

Tutaj sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana. Przede wszystkim pierwsze buty dla dzieci muszą być idealnie dobrane pod względem rozmiaru. W dopasowaniu butów pomoże nam na pewno odpowiednio wykwalifikowany sprzedawca, ale możemy również sami wspomóc się, na przykład uniwersalnym patyczkiem. Należy dokładnie zmierzyć nim długość stopy dziecka, ale jeszcze prostszą metodą jest odrysowanie stopy na kartce papieru i dopiero wtedy jej zmierzenie – w jednym w drugim przypadku stopa musi wspierać się na podłodze. Do właściwego rozmiaru trzeba jeszcze dołożyć niewielki zapas, ponieważ dzieci szybko rosną.

Trzeba również zwrócić uwagę na takie aspekty buta jak szerszy czubek, aby paluszki czuły się swobodnie oraz węższa pięta, aby noga była stabilna. Jeśli cholewka będzie nieco wyższa lub równa z kostką, to również wpłynie na stabilizację stopy, ale trzeba sprawdzić, czy nic w tym miejscu nie będzie dziecka uciskać. Ważna jest również podeszwa – nie może być bardzo twarda, ponieważ będzie utrudniać chodzenie. Buty dla dzieci powinny być również wyposażone w specjalną wkładkę, która zapewni prawidłowy rozwój małej stopy.

Adekwatnie do pory roku

Dziecko może zacząć chodzić zarówno latem, jak i zimą – wszystko zależy od tego, w jakim miesiącu się urodziło. Być może okaże się, że pierwszymi butami dla dziecka będą sandałki lub kozaki. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać je adekwatnie do warunków panujących ma dworze. Przegrzana i spocona stopa może dziecko całkowicie zniechęcić do chodzenia w butach – zwróćmy więc uwagę na materiały, ponieważ to one odpowiadają za właściwą wentylację, rodzaj zapinania, aby paski nie uciskały i nie obcierały stopy, a także wybierzmy takie obuwie, które będzie dziecku się podobało – w końcu to jego pierwsze buty!