Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 29, 2021 in Inne |

Chiavari – proste krzesła, które stały się hitem

Chiavari – proste krzesła, które stały się hitem

Krzesła Chiavari zdobyły międzynarodową sławę. Cofnijmy się w czasie i zobaczmy, skąd pochodzą te krzesła i co pozwoliło im twórcom zarobić naprawdę duże pieniądze.

Miasteczko Chiavara

Chiavari to włoskie miasteczko. Znajduje się we środkowo wschodniej Ligurii, 40 km na wschód od Genui. Słynie z pysznej kawy oraz czystych plaż. W jego okolicach działa także wiele cechów rzemieślniczych produkujących jedwab, koronki czy adamaszek. Jednak to nie tylko z nimi kojarzy się obecnie Chiavara, lecz z luksusowymi krzesłami.

Historia krzesła

W 1807 roku lokalny hebanista Giuseppe Gaetano Descalzi miał za zadanie opracować nowy model krzesła, które w tym czasie cieszyło się dużą popularnością w Paryżu. Prototyp krzesła przywieziono z Francji. Nowy model miał mniejszą ilość dekoracji i elementów strukturalnych. Gdy pojawił się na rynku, szybko odniósł ogromny sukces. Spodobał się on choćby Napoleonowi III. Szczyt popularności przypada na lata 70. XX wieku, kiedy to stały się modne w Stanach Zjednoczonych. Nadal cieszą się one dużym zainteresowaniem.

Klasyczne modele

Pierwsze krzesła chiavari powstawały z drewna. Najczęściej z przy produkcji używa się drewna czereśniowego, klonowego, jesionowego i bukowego. Najstarszym i jednocześnie najbardziej znanym modelem jest campanino, po włosku włościanin. Kolejny to tre archi, czyli trzy łuki. Obecnie można znaleźć ponad 150 różnych modeli krzeseł chiavarine.

Dlaczego chiaviarina zdobyła taką popularność?

Chiaviarina to tak naprawdę francuskie krzesło, które zostało odpowiednio przerobione. Jest bardzo lekkim, a jednocześnie wytrzymałym meblem. Ponadto krzesła są bardzo eleganckie i dobrze się prezentują na wielkich uroczystościach. Pasują praktycznie do każdego stylu.

Posiadanie krzesła chiavarina to luksus

Obecnie tylko dwie firmy zajmują się produkcją tych krzeseł. Starsza z nich to firma Podesta, druga to Levagii. Nic dziwnego zatem, że cena krzesła to minimum 400 euro. Na licznych targach staroci, szczególnie w Chiavari można jeszcze upolować egzemplarz w okazyjnej cenie 50 euro.  Krzesła chiavarine znajdują się choćby w Waszyngtonie czy w Watykanie.

Tańsza wersja

Wiele firm produkuje krzesła bardzo podobne do tych oryginalnych, choć oczywiście, nie są one aż tak okazałe, jak oryginalne włoskie chiavari. Mimo to prezentują się nieźle i nie nadwyrężają budżetu. Wykonuje się je jednak ze stali, bądź aluminium.

Krzesła chaviari stały się także modne w branży ślubnej. Wiele salonów oferuje możliwość wypożyczenia krzeseł na przyjęcia. Chaviari pojawiają się w różnych wersjach kolorystycznych, ciekawych ozdobach, lecz nawet bez żadnych dekoracji prezentują się niezwykle okazale.